çayyolu-elektrikçi

Elektrik Motorlarında Epoksi Reçine

Ankara Elektrikçi

Sirkülasyon pompalarını harekete geçiren motorların elektriksel yalıtkanlıkları ve ısıl iletkenlikleri epoksi kullanılarak arttırılabilir mi? Epoksi türü yapıştırıcılar, inşaat, havacılık, otomotiv, elektronik, yatçılık, genel endüstriyel uygulamalar gibi birçok sektörlerde güçlü yapışma özelliği ve çevresel şartlara dayanıklı olması gibi gerçekçi gerekçelerle kullanılmaktadır. Epoksi yapıştırıcı; Ahşap, metal, taş ve bazı plastiklerin yapıştırılmasında kullanılmaktadır.

Epoksi yapıştırıcılar fiziksel özelliklerine göre ikiye ayrılır:

1-Esnek(rijit)

2- saydam(opak )renkli olabilirler.

Ayrıca epoksi yapıştırıcıların, formülasyonlarına göre kürleşme hızları da farklıdır. Epoksi yapıştırıcıların diğer yapıştırıcı türlerine göre ısıl ve kimyasal dayanıklılıkları daha yüksektir.

1-EPOKSİ YAPIŞTIRICININ UYGULAMA ALANI; Tüm epoksi yapıştırıcılar bir ana madde ve bir katalizörün karışımından oluşmaktadır. Epoksi yapıştırıcılar kürleşmelerine göre; bir komponentli veya iki komponentli olarak iki şekilde görülür.İki komponentli epoksiler daha yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.Bir Komponentli Epoksi Yapıştırıcıların Bir komponentli ürünlerde kürleşmesi ısının etkisiyle gerçekleşir.Bu özelliği nedeniyle bu ürünlerin soğuk ortamda depolanması uygun olacaktır.Bu gruptaki epoksi ler macun kıvamındadırlar ve basınç pompaları kullanılarak çalışma yapılabilir.. İki komponentli epoksiler tüm farklı malzemelerin yapıştırılmasında kullanılabilen yüksek yapışma özelliği olan, çok güçlü çevresel ve kimyasal dayanma gücü olan ürünlerdir. Epoksi ısıyı havadan çok daha iyi ileten, elektrik yalıtkan özelliği de olan bir iletken türüdür.

Epoksi yapıştırıcının bilinen en temel özelliği hızlı kuruması ve bunun yanında maddeyi çok güçlü bir şekilde yapıştırmasıdır. Epoksi yapıştırıcıla, inşaat sektöründe mermer, cam, granit gibi malzemelerin yapıştırılmasında, kimya sanayinde ve tekstil sektöründe de kullanılır… Epoksi yapıştırıcı, zemin düzleme yanında tezgâh ve kaplamalarda da kullanılır. Epoksinin en yaygın kullanım alanı zemin kaplamadır. (Epoksi Zemin Kaplama Nedir? adlı makale için tıklayınız.)

2-ELEKTRİK MOTORLARINDA EPOKSİ KULLANIMI

Elektrik Motorlarında Epoksi Reçine Çayyolu Elektrikçi 724 Çayyolu Elektrikçiler Çayyolu En Yakın Elektrikçi

Elektrik motorları elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür.. Bu dönüşüm gerçekleşirken motor üzerinde mekanik ve elektriksel etkenlere bağlı bir ısı oluşur. Epoksi ile kaplanmış elektrik motoru statoru kendini korumaya almış olacağı için performans ve üretilen enerjide bir kayıp, kaçak yaşanmaz. Elektrik motorunda oluşan ısı motor gövdesi üzerinden uzaklaştırılır. Böylece motorun aşırı sıcaktan dolayı veriminin düşmesi ve sargı izolasyonlarının hasar görmesi engellebilir. Motor gövdesi içinde termal iletkenliği yüksek epoksi kullanılarak enerji kaybı önlenebilir. Epoksiler elektrik motorlarında daha çok elektriksel yalıtım (izolasyon) ve ısı transferi nedeniyle tercih edilmektedirler. Elektrik motoru stator paketi çevresindeki hava boşluğunun yerini dolduran epoksi malzemesi gövde ile stator sargıları arasında termal iletkenliği arttırır. Böylece artan bu iletkenlik sayesinde sargılarda oluşan ısı motor gövdesine daha hızlı iletilir ve sargı sıcaklığının daha az artması sağlanmış olur.

3-SİRKÜLASYON POMPASI

Sirkülâsyon pompası,  salyangoz ve fandan oluşur. Sirkülâsyon pompası, sıvıların kapalı bir tesisat içinde sirkülâsyonunu sağlar. Elektrik motoru da fana gerekli torku ve gücü sağlar. Epoksi reçine yapıştırıcı kullanılarak sirkülasyon pompasının verimi arttırılır. Motor ve pompanın ısı ve enerji kaybı en aza iner. Teknolojik ilerlemelerle birlikte birçok uzmanlık alanına bir arada gereksinim duyulan ürünler ortaya çıkmaktadır. Sirkülâsyon pompalarında Akışkanlar Mekaniği, Isı Transferi, Elektrik Motor Tasarımı ve Sürücü Tasarımı gibi alanlarda tasarım çalışmaları devam etmektedir. Pompa ve motor sistemlerinin tasarımı için araştırma ve geliştirme faaliyetleri çok önemlidir. Epoksi reçine yapıştırıcılar araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde sirkülasyon pompası ve diğer motor türlerinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmelerle birlikte bilgisayar tasarım programları kullanmak ve geliştirmek çok önemli hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir