çayyolu elektrikçi ümitköy elektrikçi

Çocuklara Elektriği Nasıl Anlatabiliriz? Elektrik Nasıl Üretilir Okul Öncesi.

Çayyolu, Ümitköy, Bağlıca, Yaşamkent ve Konutkent merkez olmak üzere Ankara'nın her yerine acil elektrikçi ve nöbetçi elektrikçi hizmeti vermekteyiz.
Çocuklara Elektriği Nasıl Anlatabiliriz? Elektrik Nasıl Üretilir Okul Öncesi.

Çocuklara Elektriği Nasıl Anlatabiliriz? Elektrik Nasıl Üretilir Okul Öncesi.

Çocuklar etraflarındaki dünyayı sürekli merak ediyorlar. Eğer bir ebeveynseniz veya çocuklarla vakit geçiren bir biriyseniz, elektrik konusunda er ya da geç soru sorulacaktır. Elektrik Nasıl Üretilir Okul Öncesi.

Başlamak için şu ipuçlarını kullanalım:

Açıklamayı çocuğun yaşına göre ayarlayın. Okul öncesi çocuklar için kısa ve basit tutun. Daha büyük çocuklar için, aşağıdaki gibi daha ayrıntılı ve karmaşık bir yanıt verebilirsiniz.

Çocuklara elektriğin tehlikeli olabileceğini açıklayın. Açıkta duran kablolardan veya elektrik hatlarından uzak durmalarını, küvet, lavabo, su birikintileri veya tuvalet dahil suyun yakınındaki elektrikli cihazları kullanmamalarını hatırlatın. Çocuklara basit elektrik deneyleri yaparak konuyu uygulamalı anlatmak her zaman daha yararlıdır.

Elektrik Nedir?

Elektriğin nasıl çalıştığını gerçekten bilmiyorsanız, bir çocuğa elektriği nasıl açıklayacağınızı bilemezsiniz! İşte elektriği özetlemenin basit bir yolu:

Elektrik her zaman etrafta olan bir şeydir, ancak 1800’lere kadar nasıl kullanacağımızı bilmiyorduk. Elektrik “ikincil enerji” olarak kabul edilir, çünkü onu üretmek için odun veya gaz gibi diğer potansiyel enerji kaynaklarına ihtiyaç vardır.

İki temel elektrik türü vardır: dinamik elektrik ve statik elektrik.

Dinamik elektrik (alternatif akım) evlerimizdeki kablolardan geçen; ışıklarımıza, televizyonlarımıza, bilgisayarlarımıza ve cihazlarımıza güç sağlayan enerjidir. Piller de doğru akım elektriği sağlar. Elektrik akımı, içinden geçecek kesintisiz bir devre olduğu sürece sürekli olarak akar. Lamba anahtarları, sigorta ve roleler elektrik akışını keserek çalışmaya birer örnektir.

Statik elektrik, bazı nesneler birbirine sürtünür ve sürtünme sonucunda doğal olarak oluşur. Bulutlarda bulunan buz ve su parçacıklarının birbirine çarpmasıyla ortaya çıkan, yeryüzüne veya yakın bulutlara akan elektrik yükleri sonucu oluşan şimşek, statik elektriğe bir örnektir. Statik elektriğe diğer bir örnek ise ayaklarınızı halıya sürttünüz ve daha sonra birine dokunduğunuzda oluşan akım da statik elektriktir.

Elektrik Nasıl Üretilir Okul Öncesi.

Evrendeki her şey – güneş, bulutlar, kağıt, kir, oyuncaklar, giysiler, taşlar ve hatta insanlar – atomlardan (proton, nötron ve elektron içeren küçük parçacıklardan) oluşur. Protonlar ve nötronlar atomun çekirdeğinde (ortada) bulunur ve elektronlar çekirdeğin etrafında döner. Negatif yükü olan elektronlar normal şartlar altında akmazlar yörüngede kalırlar çünkü çekirdekteki protonların elektronları yörüngede tutan pozitif bir yükü vardır. Bu durumda, atom nötrdür (bir yükü yoktur) çünkü proton sayısı elektron sayısına eşittir. Dış kuvvetler (örneğin sürtünme veya kimyasal reaksiyonlar) dengeyi bozduğunda, atomlar bir elektronu kaybedebilir veya kazanabilir. Elektrik üreten bu kayıp/kazanım elektronların hareketidir.

Enerji santralleri elektrik üretmek için örneğin gaz, kömür, buhar veya rüzgâr gibi çeşitli yakıtlar kullanır. Temel olarak, atomları değiştirmek için kimyasal reaksiyonlar, mekanik kuvvet veya kinetik (hareket) enerji kullanırlar. Örneğin, rüzgar santralleri veya bir hidroelektrik barajından gelen su, türbinlerdeki dev tekerleklerin hızla dönmesine, elektronları bozmasına, elektrik üretmesine neden olur.

Üretilen akım kablolardan büyük transformatörlere geçer. Transformatörler voltajı arttırır ve gücün uzaklara gitmesine izin verir. Akım, ülke çapında uzanan yüksek voltajlı elektrik hatları ile devam eder. Evinize veya işyerinize elektrik gelmeden önce, voltajı yüksekten düşüğe dönüştüren bir trafo merkezine gider. Oradan, voltajı daha da düşürmek için daha küçük güç hatları ve başka bir transformatör sisteminden geçer. Son olarak, elektrik evlere ve işyerlerine gönderilir, burada bir düğmeye basarak veya bir anahtarla, yaşam cihazlarına güç verir!

Çocuklar İçin Statik Elektrik Deneyleri

Bir çocuğun statik elektriğin özelliklerini anlamasına yardımcı olmak için saçına veya yün battaniyesine veya kazağına bir balon sürün ve birkaç dakika boyunca duvara nasıl yapıştığını izleyin. Bunların birbirine tepki veren negatif ve pozitif yüklü atomlara bir örnek olduğunu açıklayın.

Bu kavramı daha iyi açıklamak için, bu basit statik elektrik deneyini yapın:

Derin olmayan bir tabağa eşit miktarda sofra tuzu ve karabiber karıştırın.

Statik elektrik birikinceye kadar çocuğunuzdan saçlarını taraması için ince dişli bir plastik tarak kullanmasını isteyin.

Çocuğunuz tarağı aynı elinde tutsun ve tuz/biber karışımı üzerinde dokunmadan dolaştırsın.

Şimdi statik elektrik yüklü olan tarak, biberi tabaktan çekecektir. (Bu deney en iyi nem seviyeleri düşük olduğunda işe yarar.)

Çocuklar için bir devre nasıl yapılır?

Çocuğunuza elektriğin nasıl aktığını göstermek için basit bir devrenin nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.

Aşağıdaki öğeleri hazırlayın: bir ampul (pil için uygun), bir pil (ampul için doğru voltajı kullandığınızdan emin olun), 15-20 cm lik iki kablo, elektrik bandı ve bir bıçak.

Kabloların her iki tarafının ucunu 1,5-2 santim açmak için bıçak kullanın. Kablo yalıtımını keserken çok dikkatli olun.

İlk kablonun bir ucunu, ampulü duya çevirerek monte ettiğimiz kısma bantlayın ve aynı kablonun diğer ucunu pilin negatif kutbuna (-) bantlayın.

İkinci kablonun bir ucunu pilin artı kutbuna (+) bantlayın. Çocuğunuz ikinci kablonun diğer ucuna ampulün altına dokunduğunda devre tamamlanmıştır ve ampul yanmalıdır.

Eski elektrik ampuller, armatürler, kablolar ve diğer bileşenler evinizi ve çocuklarınızı tehlikeye atabilir. Ailenizin güvenliğini önemseyin. Evinizin elektrik sistemi ile ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa Bağlıca, Çayyolu, Ümitköy, Yaşamkent ve Konutkent’te hizmet veren çayyolu elektrikçi adresimizi ziyaret edebilir veya sitede yazan 05541940646 numara ile iletişime geçebilirsiniz. Ailenizin emniyetini ve güvenliğini sağlamak için profesyonel çankaya elektrikçi ile çalışmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.