Çayyolu, Ümitköy, Bağlıca, Yaşamkent ve Konutkent merkez olmak üzere Ankara'nın her yerine acil elektrikçi ve nöbetçi elektrikçi hizmeti vermekteyiz.

Hangisini Almalıyım? Akkor, Floresan veya Led Ampul? Bağlıca Elektrikçi.

Çayyolu, Ümitköy, Bağlıca, Yaşamkent ve Konutkent merkez olmak üzere Ankara'nın her yerine acil elektrikçi ve nöbetçi elektrikçi hizmeti vermekteyiz.
Çayyolu, Ümitköy, Bağlıca, Yaşamkent ve Konutkent’te Güvenilir Elektrikçi Hizmeti.

Hangisini Almalıyım? Akkor, Kompakt Floresan veya Led Ampul?
Akkor Ampul Nedir?


Akkor ampul, içinden akım geçtiğinde ışık üreten telli bir ampuldür. Belli bir dirence sahip tel, akım geçtiğinde ısınır ve ışık yayar. Enerjinin çoğuda ısıya dönüşür. Belli süre çalışan ampule elinizi dokunduğunuzda eliniz yanar. Akkor aydınlatma üretmek ucuz olmasına rağmen çok verimsizdir, enerjinin yaklaşık % 5’ini ışığa dönüştürür.


CFL (Compact Fluorescent Lamp-Kompakt Floresan Ampul) Nedir?


Floresan ampulün içinde fosfor, civa ve elektrotlar bulunmaktadır. Lambanın iki ucunda bulunan elektrotlar arasında enerji akar. Civanın görevi bu enerji akımını sağlamaktır. Civa bu akışı sağlarken bir ışımaya neden olur. Bu ışıma lambanın içinde bulunan fosfora çarpar ve ışık şiddeti artar. Işık şiddetinin artmasıyla gözle görülebilen ışık ortaya çıkar.


LED (Light Emitting Diod-Işık Yayan Ampul diye çevrilebilir) Nedir?


Bir LED ampulde elektrik akımı yarı iletken bir malzemeden (yani diyottan) geçer bunun sonucunda ışık üretilir. LED ampullerde kullanılan bu yarı iletkenler (diyotlar) genellikle galyum arsenik, galyum arsenik fosfat, galyum fosfattır.

Şimdi bu üç tip ampul çeşidinden hangisi daha tasarrufludur sorusuna cevap arayalım. Kullandığımız değerler ortalama değerlerdir üründen ürüne değişiklik gösterebilir.

LED CFLAkkor
Kullanım ömrü (saat)1000090001000
Watt (60 watt eşdeğer)101460
Ampul fiyatı (tl)10-2010-188-10
Yıllık aydınlatma maliyeti (tl)10,4014,662,415
10000 saatlik top.maliyet (tl)7798443
5 ampul için top.maliyet (tl)3854902215

Evin farklı yerlerinde 5 tane ampul varsa 10000 saatlik (yaklaşık 5,5 yıl) toplam maliyetleri 5 ile çarparak evin aydınlatma için harcadığımız toplam miktarı buluyoruz. Çıkan miktarlar farklı ampul tiplerine göre (385, 490, 2215 tl.) yaklaşık olarak bir evin 5,5 yıl aydınlatılması için harcanacak miktarı gösterir.

Maliyetler; yer, zaman, kullanılan mekan, kota aşımı vb. faktörlere göre değişkenlik gösterecektir. Biz hesaplamamızda Ankara’da bir mesken için olan değerleri kullandık. 2020 yılının ilk çeyreğinde bir mesken için bir saatteki kilowatt fiyatı yaklaşık 35 57 kuruştur (Mart 2020 elektrik faturasına bakılarak yeniden düzenlenmiştir). Vergiler, dağıtım bedeli gibi yan unsurları hesabımıza katmadık. Bu unsurların da hesaba katıldığını düşünürsek akkor ampul kullanan kişilerin 5 yılda yaklaşık bir asgari ücret miktarını sadece aydınlatma için harcayacağını rahatlıkla görebiliriz.

Eviniz veya işyerinizde akkor ampul kullanıyorsanız hemen değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Floresan ve LED ampuller arasında seçim yapmak zor fakat suan floresan ampul kullanıyorsanız lamba ömrünü tamamlayana kadar kullanmanızı müteakiben LED lamba ile değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Ampul, avize gibi aydınlatma sistemleri ile ilgili bilgi ve hizmet almak için Çayyolu, Ümitköy, Yaşamkent, Bağlıca ve Konutkent’te hizmet veren https://www.cayyolu724elektrikci.com/ web adresimizi ziyaret edebilir veya sitede ki 05541940646 numara ile iletişime geçebilirsiniz. Evinizin veya işyerinizin farklı büyüklükteki alanları için kaç lümen ampule ihtiyacınız olduğunu da https://www.cayyolu724elektrikci.com/ampul-secerken-nelere-dikkat-edilir/ isimli makalemizden okuyarak tespit edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir